Konzultačné hodiny Úloha výchovného poradcu: Poradenské služby Základné informácie ohľadom profesijnej orientácie a prijímacieho konania na SŠ. PLÁN PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCU V ŠKOLSKOM ROKU 2023/2024 Plán práce kariérového poradcu v školskom roku 2023/2024 Prijímacie konanie v školskom roku 2023/2024 Rozmiestnenie žiakov na SŠ v predošlých šk. rokoch Dokumenty a tlačivá k prihláškam na SŠ Desatoro deviataka Ako vybrať pre dieťa strednú školu? Kľúčové kritériá na prijímanie Ako sa učiť techniky Zápis na strednú školu Vzor odvolania WWW stránky stredných škôl a iné odporúčané stránky Rozmiestnenie žiakov na SŠ v šk. roku 2020/2021, v šk. roku 2021/2022 a v šk. roku 2022/23

Výchovný a kariérový poradca

Zápis na strednú školu

1. Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 17. mája 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.). – 1. termín prijímacích skúšok

2. Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 22. mája 2024 (23:59 hod.), písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. – 1. termín prijímacích skúšok

3. Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 21. júna 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.). Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 26. júna 2024 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. – 2. termín prijímacích skúšok

4. Podľa § 68 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. „Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.“

5. Od školského roka 2023/2024 dochádza k zmenám v prijímacom konaní, ktoré vyplývajú zo zákona č. 182/2023 Z. z. V prijímacom konaní na stredné školy sa doručujú len rozhodnutia zákonným zástupcom uchádzačov alebo plnoletým uchádzačom, ktorí neboli prijatí alebo písomne potvrdili prijatie na strednú školu. Nezasielajú sa, ak uchádzač bol prijatý, ale prijatie písomne nepotvrdil, t. j. pre informovanie zákonných zástupcov uchádzačov alebo plnoletých uchádzačov o prijatí resp. neprijatí na strednú školu sa vo väčšej miere stane relevantným zverejnený zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijatia.

Kedy sa odvolať

V prípade, že bol váš syn/dcéra neprijatý na strednú školu pre to, že nezvládol prijímacie skúšky, nemáte veľké šance v odvolaní uspieť. Ak však bol neprijatý len pre to, že sa umiestnil „pod čiarou“ prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijatý. V školách sa totiž uvoľnia miesta po uchádzačoch, ktorí boli prijatí na dve školy naraz a vybrali si jednu z nich (podľa toho, na ktorú školu sa zapíšu). Uspieť môže aj v prípade, ak škola v prijímacích skúškach urobila chybu (zle oznámkovala vášmu dieťaťu test...)

Ako sa odvolať

V každom rozhodnutí o neprijatí je poučenie o tom, ako sa možno proti rozhodnutiu odvolať. Pozorne si ho preštudujte a na základe neho napíšte odvolanie .

Písomné odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí sa zasiela riaditeľovi strednej školy, a to do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Riaditeľ strednej školy preskúma dôvody vášho odvolania a ak zistí, že ste v práve, vydá znovu rozhodnutie o zrušení pôvodného rozhodnutia (neprijatia) a následne rozhodne inak (prijatie).

Čo ak žiaka neprijmú ani na základe odvolania?

Mnohí rodičia sa obávajú najmä situácie, že ich dieťa nebude na strednú školu prijaté ani v júnovom termíne prijímacích skúšok, a ostane preň voľné miesto len na nejakej učňovke, hoci malo v škole výsledky. Nemusíte sa obávať, k tejto situácii spravidla nikdy nedôjde (ak aj došlo, vždy je neskôr možnosť počas štúdia prestúpiť na inú školu).

Ak školák nebude prijatý na strednú školu ani v poslednom termíne, ohláste sa na samosprávnom kraji alebo na krajskom školskom úrade. Ten má k dispozícii zoznam škôl, kde sú ešte neobsadené miesta. Z tejto ponuky si potom môžete vybrať školu, v ktorej vaše dieťa dokončí povinnú školskú dochádzku