Zápis do I. ročníka Úvodný ročník Dôležité informácie Tlačivá k zápisu Čo ponúkame? Zoznam školských pomôcok pre I. ročník ZŠ

Dôležité informácie

Zápis do 1. ročníka ZŠ v školskom roku 2024/2025

V zmysle VZN č. 97 o určení miesta a času  zápisu na plnenie povinnej školskej dochádzky a    o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov škôl a školských zariadení sa Zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin bude konať v čase  od 03. apríla do 04. apríla 2024osobnou prítomnosťou dieťaťa na zápise.

Riaditeľ základnej školy po dohode so zriaďovateľom zverejní s termínom zápisu podmienky prijímania detí na základné vzdelávanie v základnej škole spolu s prihláškou na verejne dostupnom mieste alebo webovom sídle základnej školy.

Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa  dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

Zákonný zástupca dieťaťa, je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu.

Základná škola začína konanie vo veci zápisu na základe prihlášky na vzdelávanie v základnej škole vyplnenej zákonným zástupcom.

Prihláška dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole obsahuje:

a) osobné údaje o dieťati v rozsahu:  meno, priezvisko a rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia,  adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,  rodné číslo,  štátna príslušnosť,  národnosť. Je potrebné priniesť rodný list k nahliadnutiu a kontrole údajov,

b) osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu: titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,  adresa bydliska a druh pobytu, kontakt na účely komunikácie. Pre overenie údajov je potrebný občiansky preukaz.

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Podanie prihlášky:

• prostredníctvom elektronického formulára: Ak zákonný zástupca podáva prihlášku elektronicky, vygeneruje prihlášku zo školského informačného systému, ktorý škola používa (EduPage ).
  • papierovou formou: Ak zákonný zástupca nemá možnosť so základnou školou komunikovať elektronicky, môže vyplniť prihlášku v listinnej podobe priamo pri zápise alebo si ju stiahnuť z webového sídla základnej školy a predvyplniť pred zápisom

O prijatí na základné vzdelávanie do základnej školy rozhodne riaditeľ základnej školy do 15. júna 2024 a spolu s rozhodnutím o prijatí archivuje aj prihlášku.

Ak dieťa nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ MŠ rozhodne o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania po predložení:

1. písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  2. písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast,
  3. informovaného súhlasu rodiča.

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať aj dieťa, ktoré nedovŕši šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie, a to vždy:

1. po súhlasnom vyjadrení príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  2. po súhlasnom vyjadrení všeobecného lekára pre deti a dorast.

Podľa § 144a školského zákona účinného od 1. januára 2022 sa na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti, vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.  Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

• jednému z rodičov bol obmedzený, pozastavený výkon rodičovských práv alebo jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
  • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktoré nie je schopný sa podpísať),
  • alebo vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad písomným vyhlásením - príloha č.1).

Na prihláške postačuje podpis  len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie, ktoré poskytne škola. ( príloha č. 2 )

Rozhodnutie o prijatí sa doručí obom zákonným zástupcom dieťaťa. Ak sa dohodnú zákonní zástupcovia, rozhodnutie možno doručiť len jednému z nich po predložení písomného vyhlásenia.