Konzultačné hodiny Úloha výchovného poradcu: Poradenské služby Základné informácie ohľadom profesijnej orientácie a prijímacieho konania na SŠ. PLÁN PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCU V ŠKOLSKOM ROKU 2023/2024 Plán práce kariérového poradcu v školskom roku 2023/2024 Prijímacie konanie v školskom roku 2023/2024 Rozmiestnenie žiakov na SŠ v predošlých šk. rokoch Dokumenty a tlačivá k prihláškam na SŠ Desatoro deviataka Ako vybrať pre dieťa strednú školu? Kľúčové kritériá na prijímanie Ako sa učiť techniky Zápis na strednú školu Vzor odvolania WWW stránky stredných škôl a iné odporúčané stránky Rozmiestnenie žiakov na SŠ v šk. roku 2020/2021, v šk. roku 2021/2022 a v šk. roku 2022/23

Výchovný a kariérový poradca

Kľúčové kritériá na prijímanie

1.  Prospech

- kľúčové budú koncoročné vysvedčenia z 8. ročníka a polročné vysvedčenie z 9. ročníka

- do priemeru sa nezapočítajú výchovné predmety

2. Prijímacie pohovory

- aj napriek stanoveným kritériám prospechu budú stredné školy robiť prijímacie pohovory na maturitné odbory v dvoch termínoch. Dobrý prospech ešte nebude automaticky znamenať prijatie na školu. Stredné školy budú môcť sprísňovať podmienky na prijatie, ale môžu zohľadňovať napríklad aj zdravotné znevýhodnenie či výsledky z olympiád. Prijímacie pohovory na učebné odbory sa nerobia, tu sa do poradia zohľadňuje testovanie T- 9 a priemery známok 8. ročníka a polročné vysvedčenie z 9. ročníka.

3. Testovanie

Riaditeľom gymnázií so štvorročným, päťročným alebo osemročným vzdelávacím programom sa umožňuje zaradiť do podmienok prijímacieho konania prijatie uchádzača bez prijímacej skúšky, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 90% v každom vyučovacom predmete samostatne. Riaditeľom stredných škôl, v ktorých sa získava úplné stredné odborné vzdelanie, novela školského zákona umožňuje zaradiť do podmienok prijímacieho konania prijatie uchádzača bez prijímacej skúšky, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 80% v každom vyučovacom predmete samostatne.

4. Talentové skúšky

- na študijné odbory a učebné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu, sú:
masér, učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, umenie a umelecko-remeselná výroba, gymnázium - matematika, gymnázium - telesná výchova, gymnázium - bilingválne štúdium, gymnázium – umelecká výchova, triedy stredných škôl s bilingválnym vyučovaním, triedy športových škôl a športové triedy na stredných školách, počitačová grafika.